הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קלינגר ונימני, גרסת הפועל י-ם: מה גרם לפיצוץ בין אריה לשמש?

הכתובת על הקיר בפתיחת העונה, התמיכה של הקהל בחלוץ, ניסיונות הפיוס של המועדון בחתונה, האסיפה הקשה ולמה הפועל י-ם לא ממהרת לשחררו? השחקן הכי אהוב על האוהדים הוא גם זה שעומד במרכזה של המתיחות מפתיחת העונה שהגיעה לשיאה השבוע וקורעת את י-ם מבפנים. מבט לתוך הסערה

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  22.01.22 - 10:23

תגיות: עידן שמש

הסיפור שמעסיק יותר מכל את הפועל ירושלים מפתיחת העונה הוא נושא שילובו של עידן שמש. השחקן שהיה מלך השערים של הקבוצה אשתקד בעונת החזרה לליגת העל הוא אהוב הקהל והכובש המצטיין גם העונה, אך בכל זאת פתח בהרכב רק 4 פעמים. ברקע מתנהלת מחאת אוהדים, מתיחות עם זיו אריה ועימות חריף שהגיע לשיאו השבוע. אז מה באמת הוביל לעימות? ננסה לעשות לכם סדר.

הכתובת הייתה על הקיר?
הפועל ירושלים החלה את העונה עם רוב הסגל שהוביל אותה לליגת העל, כשעידן שמש מבחינתו האמין שהוא יכול להיות החלוץ המוביל של הקבוצה גם בליגת העל. היחסים בין אריה לשמש במהלך התקופה בלאומית היו מצויינים וללא תקריות, כשלמעשה המתיחות החלה רק השנה.

יחד עם זאת, כשזיו אריה בנה את הקבוצה הוא מבחינתו ייעד לוויליאם אגאדה את משבצת החלוץ המרכזי וזאת משיקול דעת מקצועי בלבד. מבחינת המאמן עידן שמש הוא שחקן ראוי לסגל, אבל כזה שמתאים יותר לעלות מהספסל כמחליף.

המאמן מבחינתו לא קיים איזשהי שיחת הבהרה לשמש שזה מעמדו החדש, אלא הבהיר שמי שיהיה טוב הוא זה שישחק, ושמש האמין שהוא יהיה החלוץ המוביל של האדומים והמצב ישתנה.

האוהדים לצדו, חדר ההלבשה מפוצל: המתיחות עולה
העונה נפתחה ועידן שמש עלה בעיקר מהספסל, אולם רגע אחד אולי העיד על שינוי מגמה. החלוץ שוב עלה מהספסל בדקה ה-60 מול מכבי פ"ת וכבש שער ניצחון יקר בדקה ה-89, כשלאחריו גם זיו אריה לא נשאר אדיש.

"כשלניר קלינגר הייתה את סאגת אבי נימני, הוא שאל, במשפט או בשיר? אבי נמני הוא המלך. אני אשיר כמו הקהל, 'עידן שמש עולה'", אריה החמיא לשמש באנלוגיה שמזכירה סיטואציה דומה, "יש לו הרבה זכויות והוא מביא ניסיון אדיר לחדר ההלבשה. אנחנו עובדים לפי מה שרואים באימונים ולא לפי היריבה. עידן מקבל כמו כולם דקות לפי מה שאני חושב. אני שמח בשבילו שהבקיע היום ובשבוע שעבר, אין שני לו בתוך רחבת ה-16. אני לא אלוהים, לא תמיד הבחירות שלי נכונות, אבל השיקולים תמיד מקצועיים".

למרות השערים שכבש וכשברקע הקבוצה לא ממש הצליחה, שמש המשיך לעלות מהספסל, והמתח בקהל המשיך לבעבע. למרות שהחלוץ לא גדל בהפועל ירושלים, הוא סמל עבור האוהדים כמי שהיה איתה בליגות הנמוכות. החלוץ נמצא בקשר רציף עם אוהדים שרבים מהם הפכו לחבריו, נכחו בחתונתו והוא הרבה יותר מעוד שחקן בקבוצה.

כשהקהל ראה כיצד שמש מסופסל ובמקביל הקבוצה לא ממש מצליחה, החלו מחאות נגד זיו אריה וקריאות להתפטר. כך קרה שהמחאה של הקהל האדום היא לעיתים לא בגלל היכולת המקצועית של הקבוצה, אלא גם כתוצאה מהמצב המורכב של שמש, שנחשב לחבר קרוב של אוהדי בעלי השפעה.

"כדורגל זה לא מדע טילים", אמרו שחקנים בקבוצה על שמש, "בקבוצה הזאת יש סקורר אחד והוא חייב לפתוח בהרכב".

"הוא חייב לפתוח כל עוד הוא כשיר, נקודה", אמרו שחקנים אחרים, "ההתעקשות שלא לפתוח איתו לא מובנת. זה לא שהקבוצה מצליחה בלעדיו. הוא יודע לכבוש שערים וזה שם המשחק, עם כל הכבוד לשיטות ולטקטיקה. בסופו של דבר צריך כדור ברשת".

למרות אותם ציטוטים, אפשר להגיד שחדר ההלבשה בבירה מפוצל. יש את השחקנים שקרובים יותר לעידן שמש, שנחשב לשחקן מאוד דומיננטי, ומנגד יש את בני טיפוחיו של זיו אריה, שחקנים שהוא קרוב אליהם ותומכים בו בכל החלטה, מה שיוצר גם מתיחות פנימית.

הדרך לאסיפה הקשה ולמה הפועל י-ם מעדיפה שיישאר?
זיו אריה מודע לרחשים סביב נושא עידן שמש. הוא מצדו מסיבות מקצועיות בלבד מחליט להמשיך בדרך שלו בנושא. עידן שמש כשחקן הוא איש חיובי ולא אחד שייכנס לעימותים, ולכן גם המתיחות הייתה בעיקר מאחורי הקלעים ולא בעימות ישיר יומיומי בין הצדדים.

ברקע, הנהלת הפועל ירושלים פעלה כדי ליישר את ההדורים בין השניים כל הזמן לאורך התקופה. כך למשל, זיו אריה הגיע לחתונה של עידן שמש, דבר שלא היה מובן מאליו על פי גורמים בחדר ההלבשה לאור המתיחות, ובמועדון אף הפיצו ברשתות החברתיות תמונות משותפות של השניים מהחתונה, וזאת כדי לשדר עסקים כרגיל. יחד עם זאת, למרות הניסיונות המצב לא השתנה לאחר מכן.

כבר לפני שלושה שבועות עידן שמש הבהיר לאנשי הפועל ירושלים שהוא רוצה לעזוב מכיוון שהוא מרגיש שהוא לא קיבל את הקרדיט שהגיע לו. האירוע שהתרחש ביום שני באסיפה היה הקש ששבר את גב הגמל, וזה שלא בטוח אם תהיה ממנו דרך חזרה.

אריה כינס אסיפה שעסקה במספר נושאים, אך חלק ניכר ממנה הופנה לשמש ולתפקוד שלו במהלך המשחק. חשוב לציין, הביקורת של זיו אריה הייתה עניינית ומקצועית, אבל העובדה שהתמקד בעיקר בו והנימה הייתה שונה מהביקורת כלפי שחקנים אחרים הביאה לפיצוץ. "זיו השפיל אותו מול כולם", שחקן בקבוצה סיפר, "הוא טען שלא מגיע לו לשחק, הכל סבב סביב המשפט הזה שזיו חזר עליו שוב ושוב. הוא טען שעידן לא יכול לרדוף ולעשות הגנה ולכן לא מגיע לו לשחק. כולם היו בשוק". מה שעוד יותר חימם את האווירה היא שעידן שמש ענה לזיו אריה וענה למאמן לפני כולם ושאל מספר פעמים: "איך אתה מדבר אליי ככה?". החלוץ היה בסערת רגשות במהלך האסיפה, כשחבריו לקבוצה סיפרו שהוא היה בהלם מהדברים שהוטחו בו מול כולם, ולא ציפה לזה, ועזב את חדר ההלבשה.

מאז אותו מקרה, הפועל ירושלים קיימה מספר אימונים בהם שמש נטל חלק כרגיל, אך בין הצדדים לא התקיימה שיחת הבהרה, אלא נתק.

שמש מבחינתו ממשיך לרצות לעזוב את הפועל ירושלים, יש לו מספר הצעות מהליגה הלאומית, כשהרצינית ביותר מהן היא מהפועל אום אל פאחם, בהצעה שעל פי גורמים בהפועל י-ם מוגדרת כחסרת תקדים מבחינת סכומים, כולל חוזה לעונה וחצי.

השחקן עצמו בשיחות שהוא קיים עם גורמים במועדון הסביר שאם הוא לא שחקן מרכזי בהפועל ירושלים הוא מוכן לוותר על החלום לשחק בליגת העל, ומעוניין לשחק בליגה הלאומית.

הפועל ירושלים מצידה לא רוצה לשחרר אותו, אלא רוצה שיישאר וישחק בהתאם לחוזה שלו, כי אין אלטרנטיבות עדיפות בשוק. האדומים בודקים את האופציה לצרף את בן אז'ובל ואחמד עאבד, אך עדיין ירצו לראות את שמש נשאר בקבוצה.

אז מה הלאה? בינתיים החלוץ נשאר בהפועל ירושלים, אך לא ברור אם זה יהיה לעוד הרבה זמן. לחלוץ יש את האוהדים שתומכים בו וגם את התמיכה של חלק מחדר ההלבשה, מנגד זיו אריה מקבל את הסמכות המקצועית הבלעדית בהפועל י-ם ורק הוא זה שיקבע אם שמש וישחק וכמה. במכבי ת"א של 2003 קלינגר קיבל את הסמכות וזה נגמר בסיום דרכו של אהוב הקהל אבי נימני. איך זה ייגמר הפעם? נחכה ונראה.